Silnik Analiz – nowe narzędzie analityczne Ministerstwa Finansów

Od dawna wiadomo, że Ministerstwo Finansów udoskonala swoje metody i staje się coraz skuteczniejszym „łowcą” podejrzanych transakcji. Kolejno wprowadzane zmiany, takie jak choćby Jednolity Plik Kontrolny, nie tylko ułatwiają przeprowadzanie analiz poprawności składanych deklaracji podatkowych, ale i wykrywanie nieprawidłowości w podatku VAT.
W pierwszej połowie 2019 roku dzięki wykorzystaniu nowego narzędzia analitycznego, jakim jest Silnik Analiz, udało się zidentyfikować blisko 29 tys. podmiotów, które nie będąc podatnikami VAT wystawiły 62,9 tys. faktur. Łączna kwota podatku z tych faktur to 457 mln zł!

Kto dzisiaj jeszcze bawi się w takie kombinacje? O ile głupich nie brakuje, to myślę, że większość tych podmiotów to mogą być podmioty, które zostały wykreślone z listy podatników VAT czynnych i nie mając tej świadomości nadal swoje usługi czy towary fakturowała naliczając podatek VAT. Jak uważacie? Sama zetknęłam się kilkukrotnie z sytuacjami kiedy Zenek nie był zorientowany, że nie ma statusu podatnika VAT czynnego. No zapomniało się chłopu, że deklarację trzeba było złożyć. Jeden miesiąc, drugi…księgowość prowadził sobie sam. Bo przecież to nic trudnego. Żaden problem. Adres prowadzenia działalności inny niż zamieszkania, no bo meldunek u matki czy babki…nieistotne. Ważne, że wezwania nie odebrał i nie zarejestrował faktu niezłożenia deklaracji. No cóż…za dużo się działo w życiu Zenka. Tym sposobem wyleciał z listy podatników VAT czynnych jak z procy. Niby trochę żal…co nie?
Może byłoby mi szkoda Zenka, ale bardziej mi szkoda było mojego czasu. I odesłałam Zenka z fakturą, żeby ogarnął temat… Wrócił! Ogarniał się nieco długo, ale jakoś się udało. Ilu takich Zenków może dotyczyć sytuacja wystawienia faktury z naliczonym podatkiem VAT, pomimo, że takiego prawa nie mają? Wielu! W samej branży budowlanej są setki tysięcy Zenków na własnej działalności, którzy ciężko fizycznie pracują i nie mają czasu sprawdzać czy są na magicznej liście Ministra Finansów. Jak się mleko rozleje to wtedy…trwoga!

I oby tak właśnie było, że Silnik Analiz odfiltrował takie właśnie przypadki, bo jeśli sytuacja obejmuje celowo wystawiane „fałszywe” faktury w celu odliczania VAT, to potwierdzi się moje podejrzenie, że ludzie są jednak głupi. Przynajmniej Ci, którzy uważają, że w dobie cyfryzacji może się udać tak marny przekręt.

Krajowa Administracja Skarbowa wydała komunikat, w którym podaje, że w ciągu zaledwie 3 miesięcy wykorzystania Silnika Analiz, potwierdzono nieprawidłowości w rozliczeniach VAT w kwocie 167,2 mln zł. Dobrze…Będą środki na 500+! 😉

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa prowadzą cykliczne analizy z wykorzystaniem narzędzi JPK_VAT oraz STIR w celu zidentyfikowania potencjalnych nieprawidłowości w zakresie rozliczeń w podatku VAT. Jak widać z coraz większą skutecznością.

Na poczet zaległości podatkowych zabezpieczono łącznie 300 mln zł.

Uszczelniania przepisów w zakresie wyłudzeń w podatku VAT, ale i innych, ciąg dalszy jeszcze będzie. Dziwi mnie tylko to, że komuś się jeszcze chce dopuszczać kombinacji w podatkach, bo te jak widać, skończyć się muszą.

Żródło: pixsabay.com
Posted in 1
Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *