Rok 2019 jest pierwszym rokiem obowiązywania nowej ulgi w PIT. Od 1 stycznia bieżącego roku osoba, która zamontuje w domu ekologiczne ogrzewanie, odliczy od dochodu część wydatków.
Ustawa termomodernizacyjna, która wprowadziła tą ulgę, była wyjątkowo szybko procedowana. Wszystkie siły polityczne tym razem były wyjątkowo zgodne. Wynikało to oczywiście z potrzeby. Poziom zanieczyszczenia powietrza jest bowiem sporym problemem, więc ustawa ta ma wspomóc walkę z tym problemem.
Przepisy wprowadzające nową ulgę obowiązują od 1 stycznia 2019 roku (Dz. U. z 30 listopada 2019 r.). Wynika z nich, że właściciel lub współwłaściciel jednorodzinnego budynku mieszkalnego może odliczyć od swojego dochodu wydatki poniesione na termomodernizację. Wykazuje się je w zeznaniu składanym za rok, w którym wydatki te zostały poniesione. Inwestycja musi być zakończona w ciągu trzech kolejnych lat. Termin liczy się od końca roku, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Ulga jest objęta limitem – 53.000 zł.
Ci którzy włączą się do walki ze smogiem, mogą liczyć na możliwość odpisania od dochodu zakupów na różnego rodzaju materiały budowlane i urządzenia wykorzystywane przy modernizacji ogrzewania. Również wydatki na usługi przygotowującą inwestycję, np. wykonanie audytu energetycznego, analizy termograficznej, dokumentacji projektowej czy ekspertyzy ornitologicznej. Ulga przysługuje też na docieplenie płyt balkonowych i fundamentów, a także wymianę okien, drzwi i bram garażowych. Oczywiście wszystkie wydatki muszą być udokumentowane fakturą.
Ustawa termomodernizacyjna ma poprawić systemy termomodernizacji, a więc lepsze i bardziej ekologicznej ogrzewanie. Program jest przeznaczony dla właścicieli domów jednorodzinnych, których nie stać na odpowiednie zabezpieczenie domu oraz mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy chcą wymienić kotły na paliwo stałe.
Z dopłaty mogą skorzystać:
- podatnicy opłacający podatek,
- właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy ponoszą wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych,
- właściciele domów jednorodzinnych, którzy planują lub są w trakcie wykonywania prac termomodernizacyjnych (odliczyć można wydatki poniesione od 1 stycznia 2019 roku).
Za co można dostać zwrot?
Ustawa nie określa szczegółowo jakie wydatki mogą być objęte ulgą podatkową. Wykaz materiałów budowlanych, urządzeń i usług, które podlegają uldze został określony w specjalnym rozporządzeniu przygotowanym przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w porozumieniu z Ministrem Ochrony Środowiska.
Wydatki, które można odpisać od dochodu (ulga w PIT):
- materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury.
- Kocioł gazowy kondensacyjny.
- Kocioł olejowy kondensacyjny.
- Zbiornik na gaz lub zbiornik na olej.
- Kocioł na paliwo stałe.
- Przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej.
- Materiały budowlane wchodzące w skład instalacji grzewczej.
- Materiały budowlane wchodzące w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej.
- Materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego.
- Pompa ciepła wraz z osprzętem.
- Kolektor słoneczny wraz z osprzętem.
- Ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem.
- Stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe.
- Powierzchnie przezroczyste nieotwieralne.
- Materiały budowlane składające się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu.
- Wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
- Wykonanie analizy termograficznej budynku.
- Wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi.
- Wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej.
- Docieplenie przegród budowlanych lub płyt balkonowych lub fundamentów.
- Wymiana stolarki zewnętrznej np. okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych.
- Wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej.
- Montaż kotła gazowego kondensacyjnego.
- Montaż kotła olejowego kondensacyjnego.
- Montaż pompy ciepła.
- Montaż kolektora słonecznego.
- Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego.
- Montaż instalacji fotowoltaicznej.
- Uruchomienie i regulacja źródła ciepła oaz analiza spalin.
- Regulacja i równoważenie hydrauliczne instalacji.
- Demontaż źródła ciepła na paliwo stałe.
Wszystkie wydatki muszą być udokumentowane fakturą.
